Failover Cluster Manager Disk Genişletme İşlemi Yapmak

Storage tarafında artırımı yaptığınızı varsayarak yazıma devam edeceğim. Öncelikle cluster yapımızda current host server hangisi ise işlemlerimizi onun üzerinden yapmamız gerekiyor. Diğer host üzerinden de yapabilirsiniz fakat farklı sorunlar karşınıza çıkabilir.

1) Öncelikle aşağıdaki görseldeki yoldan current host makinemizi öğreniyoruz. Bundan sonraki işlemleri bu sunucu üzerinden yapacağız.

2) Şimdi sıra Cluster Manager üzerinde bulunan disklerimize gelip hangi diskte genişletme yapmak istiyor isek o diski geçici olarak Cluster Shared Volumes 'den kaldırmamız gerekir. Disk genişletme işlemi bittiğinde tekrar ekle diyerek ekleyeceğiz. İnternette bu işlemi yapmadan da yapılabilen yöntemler var fakat başka sorunların çıkabildiğini gördüğüm için o kısımlara girmedim.

3)Sunucudaki Disk Management uygulamasını açıp genişletme yapacağımız diskin üzerine gelip sağ tıklayıp Extend Volume seçeneğine tıklayarak iler ileri mantığında genişletmeyi yapıyoruz. Eğer diski Cluster Shared Volumes den kaldırmadı iseniz genişletme yapma için Extend seçeneği aktif olmayacaktır.

4) Genişletme işlemi bittiğinde Cluster Manager üzerinde bulunan disklerimize gelip hangi diski Cluster Shared Volumes 'den kaldırmış isek onu tekrardan Add from Cluster Shared Volumes diyerek geri ekliyoruz.

You may also like...