Yazıcılarda SMB Paylaşımına Bağlanma Sorunu

Windows sunucunuzda, yazıcılardan gelen taramaları depolayabilmek için açtığınız paylaşıma bazı yazıcılarınızın erişim sağlayamadığını fark ettiniz. Bu durum yazıcı ile sunucunuz arasındaki SMB versiyon uyumsuzluğundan kaynaklı olabilir. Bu yazımda bu soruna nasıl çözüm üretilebilir anlatmaya çalışacağım.

SMB Nedir ?

Server Message Block (SMB) bir network protokolüdür ve Windows tarafından kullanılmaktadır. SMB, ağ üzerinden dosya/klasör erişimi, printer ve diğer donanımlara TCP 445 kullanılarak bağlanılmasını sağlar. Temel olarak SMBv1, SMBv2 ve SMBv3 olmak üzere üç farklı SMB sürümü vardır.

Sunucunuz Hangi SMB Versiyonunu Destekliyor?

Sunucunuzun hangi SMB versiyonlarını desteklediğini bilmemiz önem arz ediyor. Bizim sunucumuz SMBv2 destekliyor fakat yazıcı SMBv1 destekliyor ise sunucudaki açmış olduğumuz paylaşımlara erişemeyeceğimiz anlamına gelir. Windows varsayılan olarak SMBv2 ve üzerini destekliyor. SMBv1 ihtiyacınız var ise bunu aktif etmeniz gerekir.

PowerShell deki aşağıdaki komut kullanılarak sunucunun desteklediği SMB versiyonlarını görebilirsiniz.

//Komut
Get-SmbServerConfiguration | select EnableSMB1Protocol,EnableSMB2Protocol

//Örnek Çıktı (Bu makinede SMB1 ve SMB2 destekleniyormuş. )
EnableSMB1Protocol EnableSMB2Protocol
------------------ ------------------
       True        True

Yazıcınız Hangi SMB Versiyonunu Destekliyor?

Bu bilgiyi yazıcınızın Datasheet dosyasından, üretici sitesinden veya yazıcınızın web arayüzünden öğrenebilme ihtimaliniz var. Fakat bir kısım yazıcılarda ne yazık ki bu kanallardan versiyon bilgisini öğrenemiyoruz. Bu tip durumlarda deneme yanılma yolu ile bağlantı kurmaya çalışacağız.

Yeni nesil yazıcıların neredeyse tamamı SMBv2 ve üzerini destekliyor diyebiliriz. Eski cihazların da çoğu SMBv1 destekliyor. Bazı üreticiler yazıcıya firmware güncellemesi atarak SMB desteğini arttırabiliyor.

SMBv1 Aktif Etmek

SMB 1.0’in tüm işletim sistemlerinde kapatılması tavsiye ediliyor. Çok ciddi güvenlik açıkları mevcuttur. İnternette bununla alakalı bir sürü makale bulabilirsiniz. (Örnek: Microsoft Security Bulletin MS17-010 – Critical | Microsoft Learn)

Varsayılan olarak güncel Windows 10 ve Windows Server işletim sistemlerinde SMB1.0 kapalı gelmektedir. Bunu aktif etmeden önce;

 • Yazıcınızın firmware güncellemesini yaparak SMBv2 ve üzeri bir desteği kazandırmaya çalışın.
 • Yazıcıda SMB dışında FTP gibi bir yöntemi de düşünün.
 • Mümkün ise yazıcıyı değiştirin.

Yukarıdakilerin hiç birini yapamıyor iseniz bu durumda SMBv1 aktif edilmesi düşünülebilir. Aktif ettiğiniz zaman ise bu protokol üzerinde alabileceğiniz güvenlik önlemleri ile ilgili internette ciddi kaynaklar var. Bunlardan istifade ederek en azından olabilecek tedbirleri almanızı tavsiye ederim.

Windows Sunucuda SMBv1 aktif etmek.

Sunucuda Add Roles and Features kısmından SMB 1.0 özelliğini makinemize yüklüyoruz. Makinemizi kurulum bitince yeninde başlatıyoruz.

Windows Client makinede SMBv1 aktif etmek.

Windows makinede Windows Özelliklerini Aç veya Kapat kısmından SMB 1.0 özelliğini makinemize yüklüyoruz. Makinemizi kurulum bitince yeninde başlatıyoruz.

Yardımcı Kaynaklar

Aşağıdaki kaynakları kullanarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

How to detect, enable and disable SMBv1, SMBv2, and SMBv3 in Windows | Microsoft Learn

Microsoft Security Bulletin MS17-010 – Critical | Microsoft Learn

SMB: What is Server Message Block and how does it work? – IONOS

SMB Protocol Versions on Windows | Serhad Makbuloglu

You may also like...