Gizli Klasör Gizliliğini Kaldırmak

Dosyaların gizlenmesi genellikle virüs kaynaklı olmaktadır. Genellikle flaşh belleklerde başımıza bu durum gelir. Eğer flash bellek içerisinde dosyaadı.exe uzantılı normalde olmayan sonradan gelen dosyalar görüyor iseniz ve dosyalarınız kaybolmuş gözüküyor ise virüs bulaşmış diyebiliriz.

Bu .exe olan dosyaları sildiğiniz zaman asıl dosyalarınız silinmezler. Asıl dosyalarınız gizlendiği için göremiyorsunuz.

Görmek için: Klasör içinde iken Düzenle -> Klasör ve Arama Seçenekleri -> Görünüm sekmesinden Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster işaretleyin. Biraz aşağı indirin Korunan işletim sistemi dosyaları gizle (Önerilen) Tıkını kaldırın. Uygula ve Tamam dedikten sonra pencereleri kapatın. Bunu yaptıktan sonra tüm dosyalarınızı görüyor olmanız gerekiyor.

Her seferinde bunu yapmamak için buna kalıcı bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Gizli klasör lerin gizliliğini kaldırmak için CMD‘yi Yönetici olarak çalıştırın. ilgili klasör yoluna cd ile gidiniz. attrib -h -s /d /s komutunu yazın ve işlem bitene gelene kadar bekleyin. Bu süre dosya veya klasörlerinizin büyüklüğüne ve bilgisayarınızın güçlülüğüne göre değişiklik gösterir. İşleminiz bittikten sonra bütün pencereleri kapatabilirsiniz. Dosyalarınız tekrar eski haline gelmiş olacaktır.

You may also like...