Domain Kullanıcısına Bilgisayarda Otomatik Oturum Açtırma

Domain ortamındaki kullanıcılar normal şartlarda otomatik oturum açma işlemi yapamaz. Otomatik oturum açmanın veri güvenliği açısından riski olduğu içinde hiç bir şirket bunu tercih etmek istemez. Fakat kullanıcı oturumu bilinse bile riski önemli olamayan istisna durumlarda işleri kolaylaştırmak için bu yönteme başvurulabilir. Burada amaç oturum açma işleminin sürekli olmasından kaynaklı vakit kaybının önüne geçmek ve kişilere kolaylık sağlamaktır.

Yöntem 1 : Kayıt Defterini (regedit) kullanmak.

Yeni bir gpo oluşturuyoruz ve Computer Configuration -> Preferences -> Windows Settings -> Registry yoluna giderek 4 tane kayıt ekliyoruz. Bu kayıtların hepsi HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon yoluna oluşturulmalıdır.

  • AutoAdminLogon : Değerini 1 yapıyoruz. 1 = Otomatik oturum aç, 0 = Şifreli oturum aç anlamına gelir
  • DefaultDomainName : Domain ismini yazıyoruz. (xx.local, xyz.com vs)
  • DefaultUserName: Oturum açmasını istediğimiz domain kullanıcı adı
  • DefaultPassword: Domain kullanıcı şifresi

Aşağıdaki resimde örnek bir gpo gösterilmektedir. Bu gpo hazırlandıktan sonra istenilen bilgisayarlara dağıtılabilir.

Yöntem 2 (Autologon)

Yukarıdaki yöntem toplu işlerde bize kolaylık sağlıyordu. Daha basit bir şekilde ve manuel bunu yapmak isterseniz Autologon kullanılabilir. Bu uygulama aynı zamanda basit düzeyde de olsa şifreleme sağlamaktadır.

Dosyayı indirip yönetici olarak çalıştırdığınızda oturum açmasını istediğiniz domain adı, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girerek Enable diyerek o kullanıcı için otomatik oturum açmayı devreye alabilir veya Disable diyerek kapatabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/autologon

You may also like...